Hakkımızda

 

Balat halı olarak Gaziantep’in en eski Tüccar ve dokumacıları arasında yer alan Erkent ailesinin ticari geçmişi 4 kuşak öncesine dayanmaktadır.

 

1940 yıllarında önce el tezgahlarında kilim imalatı ile ilk nesilden başlayarak tekstil alanında faaliyet göstermeye başlanmıştır.1961 yılında ise tekstil atölyesinden fabrikaya dönüşüm yapılarak bu alanda yatırımlarını büyütmüş ve ilk olarak İstanbul’da iplik boyama atölyesi ve Gaziantep’te de dokuma atölyesi kurulmuştur.

 

Balat Mensucat firma ismini ,faaliyete başladığı İstanbul’un BALAT semtinden esinlenilerek Gaziantep’te kurulan Halı Fabrikasına BALAT ismini verilmiş ve bu isim altında faaliyet göstermeye başlamıştır.1964 yılında Sanayi sicil kaydı yapılmak suretiyle şirket Kollektif Şirket olarak faaliyetlerine devam etmiş ve 1983 yılında anonim şirkete dönüştürülerek Kilim imalatının yanında dönem dönem Halı ve İplik üretimi gerçekleştirmiştir .

 

Balat Mensucat olarak Halı üretiminin %50’sini iç piyasa ve diğer %50’sini de 20’yi aşkın ülkeye ihracat yapılmak kaydıyla halı pazarında faaliyet göstermektedir .